6 tipů pro přírodní bělení zubů: jedlé sodě a citronu se vyhněte obloukem

Přírodní bělení zubů je v poslední době stále populárnější především pro domácí bělení zubů. Bílé zuby jsou vizitkou našeho zdraví i toho, jak moc nám na sobě záleží. Pomůže k dobrému výsledku jedlá soda nebo je lepší bělení zubů kokosovým olejem?

1. Jedlá soda

Bělení zubů jedlou sodou patří mezi nejpopulárnější metody bělení zubů doma. Často se jedlá soda používá v kombinaci s citronovou šťávou a lákavá je především snadná dostupnost surovin.

Postup je jednoduchý: smíchejte jedlou sodu (nebo prášek do pečiva) s citronovou šťávou tak, aby vznikla hustá pasta. Tu potom naneste na zuby a po několika minutách smyjte – zuby by měly být viditelně bělejší. Bohužel tato metoda bělení zubů je pro zubní sklovinu příliš agresivní – místo slibovaného bílého úsměvu si tak spíš zaděláte na citlivost zubů a ztenčování zubní skloviny. To může mít za následek dokonce žlutý odstín zubů, protože zubovina (běžně skrytá pod sklovinou) má právě žlutou barvu, která může přes tenkou sklovinu prosvítat.

2. Jahody se solí

Bělení zubů jahodami patří mezi méně známé metody. Podobně jako bělení zubů jedlou sodou a citronem staví na principu kombinace kyseliny (jahody) a abrazivní složky (sůl). I když je kyselina v jahodách méně agresivní než ta v citronu a sůl je méně abrazivní než jedlá soda, i tato směs nenávratně ničí zubní sklovinu.

3. Kokosový olej

Kokosový olej se v posledních letech těší velké oblibě v kuchyni i koupelně. Jeho pravidelné používání slibuje zesvětlení odstínu zubů bez nežádoucích účinků na zubní sklovinu.

Bělení zubů kokosovým olejem můžeme provádět buď tak, že si dáme lžičku tuhého oleje do úst a převalujeme ho v ústech asi 20 minut, nebo si rozpuštěným olejem vyčistíme zuby pomocí zubního kartáčku. Nebo si rovnou můžeme vyrobit domácí zubní pastu právě z kokosového oleje.

4. Kurkuma

Ač se to vzhledem k sytě žluté barvě tohoto koření může zdát podivné, je bělení zubů kurkumou účinným způsobem, jak dosáhnout světlejšího odstínu svého chrupu. Bělení zubů kurkumou působí na homeopatickém principu léčení podobného podobným – v tomto případě tedy “léčíme” zažloutlé zuby žlutou kurkumou.

Nejlepších účinků dosáhneme kombinací kurkumy a kokosového oleje – stačí je smíchat a vytvořit si tak přírodní zubní pastu s bělícím i antibakteriálním účinkem.

5. Přírodní zubní pasta

Pokud se nechcete pouštět do domácí přípravy bělících prostředků z běžných surovin, může pro vás být řešením přírodní zubní pasta. Společným znakem přírodních zubních past je absence SLS, chemických pěnidel nebo umělých parfemací. Místo nich nastupují tradiční přírodní látky, jako je nimba, masticha, zelený jíl nebo propolis. Ty se postarají o zdraví ústní dutiny i o bělejší zuby.

Jak vybrat tu správnou zubní pastu nebo recept na to, jak si vyrobit domácí zubní pastu pro bílé zuby se také dočtete v našich článcích. A podle dentální hygienistky Karolíny Matějovské, kterou jsme pro vás vyzpovídali ohledně průběhu dentální hygieny, budete samozřejmě potřebovat kvalitní zubní kartáček s hustými měkkými štětinami, doplněný o mezizubní kartáčky vhodné velikosti, zubní nit a jednosvazkový (solo) kartáček.

6. Bílá dieta

Bílá dieta je jedním z doporučovaných způsobů, jak prodloužit účinek bělení zubů u zubaře. Její princip je jednoduchý – vyhýbejte se barevným a kyselým jídlům, které barví zubní sklovinu. Mezi ty nejznámější patří káva, černý čaj, červené víno, ale také červená řepa, rajčata, broskve nebo meloun. Naopak doporučované potraviny jsou ty, které “nezabarví bílý textil”: brambory, rýže, těstoviny, bílé maso, ryby, banány nebo sýry. Bílá dieta sice nevede přímo k vybělení zubů, ale aspoň pomůže nezhoršit situaci.

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích