Your Cart

Jak na čištění zubů s rovnátky?

Věděli jste, že mnoho lidí hodnotí ostatní i podle stavu jejich chrupu? Pro získání toho nejlepšího prvního dojmu se tak vyplatí mít zuby čisté a udržované. Mnoho lidí i proto sází na rovnátka, která jim pomohou opravit drobnější vady skusu a také dodat nové sebevědomí. Jak ale vypadá péče o fixní rovnátka? A liší se nějak od péče o snímací rovnátka?


Fixní nebo neviditelná rovnátka?

Podle odborníků má zuby zcela bez vady pouhých 15% Čechů. Návštěvy ortodoncie a nošení rovnátek jsou tak realitou většiny z nás a zdaleka se netýkají jen dětí. Výjimkou nejsou ani šedesátiletí pacienti, z větší části se jedná o ženy. Existuje několik základních druhů rovnátek. Pro mírnější vady se používají snímací rovnátka, která je možné sundávat například při jídle.

 

Spousta lidí stále volí konvenční kovová fixní rovnátka v podobě kovových zámečků, ke kterým se pomocí gumiček připevňuje ortodontický drát. Dnes už existují i estetičtější varianty, kdy jsou kovové zámky nahrazeny méně viditelnými keramickými nebo safírovými a nositel se tak cítí pohodlněji. V posledních letech jsou čím dál oblíbenější také tzv. neviditelná rovnátka. Jde vlastně o na míru vyrobenou plastovou fólii, kterou je nutné nosit alespoň 22 hodin denně. Vždy po sedmi dnech je nutné fólii vyměnit za novou, která posune zuby o kousek dál. Mezi nesporné výhody patří bezbolestnost, nenápadnost a méně časté návštěvy ortodoncie, neviditelná rovnátka však mají násobně vyšší cenu.

 

Péče o fixní rovnátka

Konvenční kovová fixní rovnátka díky své cenové výhodnosti oproti jiným variantám stále vedou. I tak je ale jejich pořizovací cena přibližně 10 – 30 000 korun. Je třeba také počítat s častějšími návštěvami ortodoncie, při kterých se rovnátka se seřizují.

Zuby čistíme tak dlouho, jak je to potřeba. V případě čištění zubů s rovnátky to může být až 15 minut.

Zuby čistíme po každém jídle, za rovnátky totiž mohou zůstávat zbytky potravy.

Důležité je poctivě odstraňovat zubní plak, protože pokud jej kolem fixního aparátu a dásní dobře neodstraníme, mohou na zubech vznikat bílé skvrny.

Zubní kartáček na čištění zubů s rovnátky má měkké husté štětiny, malou hlavičku a je rovně střižený.

Špatně přístupná místa pomůže dočistit jednosvazkový kartáček.

Mezizubní prostory pomohou vyčistit mezizubní kartáčky.

Není důležité, jakou zubní pastu používáte, důležitá je správná technika čištění zubů.

Skvělým doplňkem péče o chrup je ústní voda, ale neslouží jako náhrada za čištění zubním kartáčkem.

Péče o fixní rovnátka nevyžaduje žádné speciální pomůcky pro čištění zubů s rovnátky, stačí zubní kartáček s měkkými štětinami, jednosvazkový kartáček a mezizubní kartáček.

Péče o snímací rovnátka

Čištění zubů s rovnátky, která se dají sundat, je stejné jako čištění zdravých zubů. Jen je potřeba každodenně čistit samotná rovnátka. Na to je nejlepší velmi měkký zubní kartáček, prodávají se dokonce speciální čistící roztoky na rovnátka. Naopak použití zubní pasty by jim ublížilo, protože je příliš abrazivní.

Podobné je to také s péčí o neviditelná rovnátka. Ta se sundávají před každým jídlem a před jejich opětovným nasazením je potřeba zuby vyčistit. To má mimo jiné také pozitivní účinek pro bělení zubů. Samotná rovnátka se musí čistit také. Před nasazením je stačí opláchnout vlažnou vodou, jednou denně pak vyčistit měkkým zubním kartáčkem a vlažnou vodou s jemným mýdlovým roztokem. Jednou za čas nechejte rovnátka přes noc vyčistit pomocí roztoku z tablety určené pro čištění zubních náhrad. Naopak se vyhýbejte ústním vodám s alkoholem.

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích