Jak na údržbu zubního kartáčku?

Zubní kartáček je tou nejzákladnější pomůckou pro údržbu našeho chrupu. Díky němu odstraníme nečistoty z jídla i zubní plak, ale abychom prodloužili jeho životnost, je potřeba se starat i o něj. Špinavým zubním kartáčkem zkrátka zuby nevyčistíme. Jak odstranit ze zubního kartáčku nečistoty a kde je čas na výměnu?

Zubní kartáček jako zdroj nečistot

Správně vybraný zubní kartáček je skvělým pomocníkem při údržbě našich zubů. Pomáhá odstraňovat nejen nečistoty z jídla, ale také zubní plak. 

Díky správné technice čištění zubů můžeme předejít mnoha nepříjemnostem, jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Ale všechny bakterie, které nám zubní kartáček pomůže odstranit, v něm zůstávají.

Správnou techniku čištění zubů Vás naučí dentální hygienista/-ka. Víc se dozvíte v našem článku “Jak probíhá dentální hygiena při první návštěvě“.

Bakterií se ale můžeme snadno zbavit. Samozřejmostí by mělo být důkladné propláchnutí vodou po každém čištění zubů, kdy odstraníme zubní pastu a mechanické nečistoty. Ale aspoň jednou týdně bychom měli kartáček čistit důkladněji. Co můžeme použít místo obyčejné vody?

  • Ústní vodu – ústní voda je antiseptická a díky tomu dokáže zbavit bakterií i zubní kartáček.
  • Alkohol – alkohol je známý jako dezinfekční prostředek s širokým množstvím použití, pomůže vyčistit i zubní kartáček. Po vyčištění kartáčku ho propláchněte obyčejnou vodou.
  • Ocet – ocet je univerzální čistič, který můžeme použít na údržbu celé domácnosti. Pro zubní kartáček můžeme připravit octovou lázeň: dvě lžíce octa smícháme ve sklenici s vodou a zubní kartáček do roztoku na chvíli ponoříme. Před dalším použitím nezapomeňte kartáček pořádně opláchnout vodou.

Speciální pomůcky pro čištění zubního kartáčku

Kromě těchto jednoduchých prostředků si dnes můžeme pořídit i speciální pomůcky pro čištění zubních kartáčků. Mezi ty nejjednodušší patří antibakteriální krytka, která udrží kartáčky v suchu a ochrání je před zanesením nečistot ze vzduchu (například pokud máte WC a koupelnu v jedné místnosti). Díky aktivní látce navíc dokáže zlikvidovat bakterie, viry i plísně, které by se na kartáčku mohly usadit.

Opravdovou vychytávkou pak jsou UV sanitizéry a sterilizéry. Ty čistí kartáčky pomocí ultrafialového záření, které slibuje odstranit až 99 % bakterií.

Kdy vyměnit zubní kartáček?

I když výše zmíněné rady pomohou udržet kartáček v dobré kondici dlouhou dobu, přece jen je důležité ho také včas vyměnit. Pomůckou pro včasnou výměnu může být střídání ročních období – na začátku nového ročního období si vezměte také nový zubní kartáček. Výměna je vhodná také pokud jste prodělali infekční nemoc, během které se v ústech vyskytuje větší počet bakterií a virů.

Signálem pro výměnu jsou také roztřepené štětinky, kterými si zuby pořádně nevyčistíte. Tyto otřepy vznikají většinou proto, že při čištění vyvíjíme příliš velký tlak. To ale není nutné, pokud máme správnou techniku čištění zubů.

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích