Jak probíhá dentální hygiena? Odpovědi dodává dentální hygienistka Karolína Matějovská

Preventivní návštěvy zubního lékaře jsou pro mnoho z nás nepříjemnou povinností, kterou ale dvakrát ročně povinně absolvujeme. Spousta z nás má tímto starost o své orální zdraví splněnou. Přesto i mnoho zubařů doporučuje návštěvu dentální hygieny. Proč se k dentální hygienistce objednat a na co se připravit?

Dentální hygienistka Karolína Matějovská: "Každý máme neřesti, důležitá je prevence."

Zajímá vás, jestli zubní hygiena bolí nebo co dělat, abyste se vyhnuli nepříjemným onemocněním chrupu? Jak probíhá první návštěva na dentální hygieně jsme již probírali v dřívějším článku, nyní se v rozhovoru s Karolínou Matějovskou také dozvíte, jaké jsou trendy v péči o orální zdraví nebo s jakými potížemi ji pacienti navštěvují nejčastěji.

Proč bychom měli navštěvovat dentální hygienu? Nestačí zubař? 

Prevence je v oblasti orálního zdraví velmi důležitá. A vzhledem ke své vytíženosti se zubaři nemohou věnovat čištění zubního kamene nebo ukázat pacientovi, jak si správně vyčistit zuby. Zubař to může pouze nastínit, ale dentální hygienistka se může problému věnovat důkladněji.

S jakými problémy chodí lidé nejčastěji? 

Většinou jsou to bolestivé dásně a s tím spojený zánět dásní. Velkým problémem je například čistění zubů s rovnátky, nebo také zubní kámen, pacienti jej často mohou rozeznat i jazykem. Zubní kámen je navíc hlavní příčinou zánětu dásní. Dále pacienti řeší bělení zubů a pigmentace, což je estetický problém, ale i s tím si dovedeme poradit.

U zubaře se lidé často bojí vrtačky. Čeho se bojí u vás? 

Většinou toho, že to bude bolet. Mnoho pacientů chodí s tím, že potřebují anestezii, a často bývají překvapení, že ošetření nebolelo.

Jak je to tedy s bolestí při dentální hygieně?

Já sama se zubařského křesla bojím, takže se snažím být velmi empatická a často se ptám, jak se pacient cítí nebo jestli ho něco bolí. Nerada dělám někomu jinému to, co by vadilo mně samotné. Zažila jsem i situaci, že ošetření v jiné ordinaci bylo bolestivé, ale u nás nic nebolelo. Nemůžu soudit, co mohlo být příčinou bolesti, ale moc mě těší, že se ke mně lidé vrací a dokonce se těší na další návštěvu. U nás panuje přátelská atmosféra a není se čeho bát.

Jsou v dentální hygieně nějaké trendy nebo vše probíhá stále stejně? Je např. nějaké ošetření, které teď klienti chtějí častěji?

V tuto chvíli převažuje trend bílých zubů, ale k bělení je potřeba zdravý chrup, takže vše souvisí se vším. Pacienti stále chtějí především odstranit zubní kámen a mít čisté zuby, bělost je potom takový bonus navíc. (Co by ste měli vědět o bělení zubů.)

A existují trendy obecně v péči o orální zdraví? Co se změnilo třeba za posledních 5, 10, 20 let? 

Zvýšil se zájem o dentální hygienu celkově. Dále je viditelný posun v používání pomůcek, jako jsou mezizubní kartáčky nebo zubní nit. Také máme k dispozici nové a modernější přístroje, co nám ulehčují práci při odstraňování zubního kamene.

Jaké pomůcky byste doporučila pro každodenní péči o chrup? 

Elektrický nebo klasický zubní kartáček s hustými měkkými štětinami, doplněný o mezizubní kartáčky vhodné velikosti, zubní nit a jednosvazkový (solo) kartáček.

Baví klienty čištění zubů? 

Někoho vůbec, někdo to nějak přežije a někdo už je tak zvyklý, že si bez správného vyčištění zubů nedokáže představit usnout. Tady je to velice individuální.

Máte nějaká osobní doporučení, čeho bychom se měli vyvarovat, pokud chceme mít zuby zdravé a pěkné co nejdéle?  Co zubům nejvíce škodí?

Klasicky se říká sladké, kouření apod., ale jsme jenom lidi a každý máme nějakou neřest. Ke svým pacientům jsem upřímná a i mně samotné chutná sladké. Důležité je se zubům řádně věnovat, dodržovat prevence, nic nepřehánět. Vědět, že třeba po skleničce džusu je lepší počkat hodinku než si vyčistíme zuby. Pravidelné návštěvy zubaře a dentální hygieny mohou prodloužit životnost zubů. Když vidíme nežádoucí změny, můžeme zjistit příčinu a problém aktivně řešit. 

Poznámka

Karolína Matějovská vystudovala dentální hygienu na soukromé VOŠ a v oboru působí od roku 2018. Můžete ji potkat v ordinaci Pragdent v Praze nebo Liberci a její nejlepší vizitkou jsou spokojení pacienti, kteří se pravidelně a rádi vracejí.

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích