Your Cart

Krvácení a zánět dásní – jak se jich zbavit?

Krvácení dásní je problém, který trápí až 70 % populace. Bohužel se nejedná o marginální problém, ale často jde o příznak zánětu dásní, který při zanedbání léčby může vést až k paradentóze. Jaká je pro zánět dásní léčba a lze se vyhnout krvácení z dásní? A co krvácení dásní v těhotenství?

Jak poznat zánět dásní?

Bolestivý zánět dásní (gingivitida) je často předstupněm paradentózy. Pokud bychom jej neléčili, hrozí větší problémy, které mohou končit až ztrátou chrupu. Proto se vyplatí věnovat svým dásním dostatečnou pozornost. Jaké má zánět dásní příznaky?

Zarudlé a oteklé dásně,které jsou často měkké a citlivé na dotek.

Často dásně krvácejí a nepříjemně zapáchají.

Zánět dásní způsobují bakterie obsažené v zubním plaku. Jeho nedostatečné odstraňování vede k zarudnutí dásní, které s bakteriemi bojují. Průvodním jevem je také krvácení z dásní.

K zánětu dásní jsou náchylní především diabetici, starší pacienti, uživatelky hormonální antikoncepce nebo lidé, kteří se léčí kortikoidy. Ohrožení jsou také kuřáci, u kterých zánět dásní nemusí být nutně spojen s krvácením, protože nikotin stahuje cévy. To bohužel není nikterak pozitivní, protože přehlédnutí tohoto varovného signálu naopak může vést k zanedbání péče v počátku problému a vést až k paradentóze.

Je příčinou krvácení dásní vždycky zánět?

Samovolné krvácení z dásní se může projevit pliváním krve během čištění zubů, ale stopy krve můžeme objevit i při zakousnutí do jablka. Zánět dásní nemusí být vždycky příčinou krvácení dásní. Každopádně ale jde o varovný příznak, kterému se  vyplatí věnovat pozornost a co nejdříve navštívit zubního lékaře a probrat s ním, co pomáhá na zánět dásní a jak se zbavit krvácení dásní.

Časté je také krvácení dásní v těhotenství, jehož příčinou jsou hormonální změny. V tomto případě pomůže důkladné čištění zubů měkkým zubním kartáčkem a používání zubní pasty speciálně určené pro krvácení z dásní. Vhodným doplňkem péče může být i ústní voda na zánět dásní.

Někoho může trápit také krvácení dásní při čištění mezizubním kartáčkem, ale to rozhodně není důvod přestat s mechanickým čištěním zubů i mezizubních prostor. Naopak zanedbání péče v tomto případě pravděpodobně povede ke zhoršení stavu. Co na zánět dásní naopak funguje, je správná technika čištění zubů a použití vhodného mezizubního a zubního kartáčku.

Jaká je pro zánět dásní léčba?

Bolestivý zánět dásní patří mezi velmi časté obtíže, jeho léčba je naštěstí jednoduchá. Většinou stačí věnovat důkladnější pozornost čištění zubů, které odstraní zubní plak a tím i bakterie způsobující zánět. Klíčová je správná technika čištění zubů, použití měkkého zubního kartáčku s hustými štětinami a také mezizubní kartáček a dentální nit. Snažení může podpořit také speciální ústní voda na zánět dásní nebo zubní pasta s vyšším obsahem hydrogenuhličitanu sodného.

Pokud by potíže přetrvávaly, je dobré zjistit, co na zánět dásní řekne lékař. Samovolné krvácení z dásní nebo krvácení z dásní při čištění mezizubním kartáčkem není normální a při zanedbání péče může vést až k paradentóze a vypadávání zubů.

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích