Your Cart

Roušková ústa: ovlivňuje nošení respirátorů zdraví zubů?

Zakrývání úst a nosu rouškou nebo respirátorem je naší denní realitou už téměř dva roky. V roce 2020 se vynořily zprávy o tzv. mask mouth, v překladu rouškových ústech. Co je tento fenomén zač a existuje vůbec?

Co jsou to tzv. roušková ústa

Pojem “roušková ústa” neboli mask mouth k nám přišel ze Spojených států a jedná se o soubor obtíží v ústní dutině, které někteří spojují s dlouhodobým nošením roušek a respirátorů.

To se rozšířilo s celosvětovou pandemií onemocnění Covid-19. Před nákazou se lidé začali masivně chránit nošením právě těchto pomůcek a zubní lékaři zaznamenali nárůst některých obtíží.

Informací lze k tomuto fenoménu nalézt mnoho, nicméně odborné kruhy zdůrazňují, že tyto potíže jsou způsobeny především změnou našich návyků v péči o chrup a například také pitného režimu. Obavy se týkaly především dětí, ale ani u těch se přímá spojitost mezi horším stavem chrupu a nošením respirátorů neprokázala. Naopak je třeba zdůraznit, že nošení roušek a respirátorů stále patří mezi nejúčinnější a přitom nejjednodušší způsoby, jak zamezit šíření nákazy Covid-19. O jakých potížích se tedy vlastně bavíme?

Projevy rouškových úst

Nošení roušek opravdu přináší některé změny v našem chování. Lidé s rouškou nebo respirátorem dýchají více ústy, než nosem, a díky tomu mají větší sucho v ústech. Podobně jsme oproti dřívějšímu stavu začali méně pít, abychom si respirátor nebo roušku nemuseli sundávat. A v neposlední řadě může potíže způsobovat také špatně udržovaný a ne dostatečně často měněný respirátor. Jaké konkrétní potíže tedy skrývají roušková ústa?

Méně slin a suchá ústa. Sliny mají čistící a dezinfekční účinky, chrání zuby před vznikem zubního kazu protože odplavují zbytky jídla, nezůstává v ústech nadměrné množství bakterií. Pokud máme slin málo, může dojít ke zhoršení stavu chrupu.

Špatný dech. Ten také souvisí se suchými ústy a horší ústní hygienou. V ústech mohou častěji zůstávat zbytky jídla, které rozkládají přítomné bakterie. Tím se mimo jiné horší také dech, který může nepříjemně zapáchat.

Problémy s dásněmi. Všechny předešlé zmíněné komplikace mohou vyústit i v podráždění dásní, které následně mohou začít krvácet a může vzniknout i zánět dásní. Opět za to mohou přemnožené bakterie v ústech, díky kterým se zvyšuje také množství zubního plaku, který následně dráždí dásně.

Zvýšený výskyt zubního kazu. Méně slin znamená více bakterií a to následně znamená i možný vyšší výskyt zubního kazu. Statisticky může zvýšený výskyt zubního kazu souviset také s tím, že během první vlny epidemie měli lidé obavy navštívit zubního lékaře, a tím pádem neléčené problémy vyústily až ve vznik zubního kazu.


Slovo dentální hygienistky Jasminy

Nezapomínejte na pravidelné preventivní návštěvy zubního lékaře a zaměřte se na správnou péči o chrup s dentální hygienistkou.

Jak se zbavit potíží?

Zabránit potížím, které skrývají roušková ústa, není naštěstí nijak složité a nápravu máme zcela ve svých rukách. Jaké zásady bychom měli dodržovat?

Větší důraz na ústní hygienu. Samozřejmostí je správná technika čištění zubů, měkký zubní kartáček a celkově větší pozornost věnovaná čištění zubů. Pomůže také čištění jazyka.

Používání ústní vody vícekrát denně. Nejen pro osvěžení dechu, ale také kvůli vypláchnutí případných zbytků jídla je vhodné používat ústní vodu vícekrát denně.

Používání zubní nitě po každém jídle. K odstranění zbytků jídla nemusíme používat jen zubní kartáček, mezizubní prostory je potřeba ještě důkladně vyčistit zubní nití. Opět to zabrání nadměrnému množení bakterií v ústech.

Nezapomínat na pitný režim, vyhnout se kávě a alkoholu. Dostatek čisté vody bychom si měli dopřát, i když nosíme roušku nebo respirátor více hodin denně. Pomůže zvlhčit ústa a podpoří tvorbu slin.

Větší důraz na čistotu respirátoru. Měňte respirátor nebo roušku dostatečně často, u látkových dbejte na časté praní, jednorázové po použití vyhoďte.

Sada kartáčků miDent

Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.Objednávejte s 33% SLEVOU

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

OBJEDNÁVEJ ZDE VE 33% SLEVĚ

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích