Your Cart

Zubní pasta – jak vybrat tu pravou?

Když už jste si vybrali ten nejlepší zubní kartáček, můžete své snažení o zdravý a krásný chrup podpořit také použitím té správné zubní pasty. Dobře vybraná zubní pasta může podpořit řešení některých zubních problémů. Věděli jste, že některé zubní pasty mohou snížit riziko zubního kazu až o 30 %?

Co obsahuje zubní pasta

Zubní pastu používáme automaticky každý den, ale asi málokdo se podrobněji zamyslel nad jejím složením. Co bychom tedy na jejím obalu našli?

Až 75 % objemu zubní pasty tvoří voda a další zvlhčovadla.

Dalších 20 % představují abrazivní látky. Tyto částice pomáhají mechanicky odstraňovat zubní plak a zubní kámen.

1 – 2 % jsou potom různá pěnidla, příchutě a barviva. Tady patří i pěnidlo SLS (sodium lauryl sulfát), které může někomu způsobovat alergickou reakci v okolí úst.

Zapomenout nesmíme ani na fluorid. Právě ten má velký vliv na snížení kazivosti zubů. Také ale může být pro citlivější jedince problematický a způsobovat různě těžkou formu tzv. perorální dermatitidy. Právě pro ně je určena zubní pasta bez fluoru, která by měla příznaky zmírnit.

Jaká je ta nejlepší zubní pasta?

Druhů zubních past dnes existuje nepřeberné množství. Bělící zubní pasta, přírodní zubní pasta, dokonce zubní pasta bez mentolu nebo speciální zubní pasta pro kuřáky. V čem se od sebe liší?

Bělící zubní pasta

Zubní pasta na bělení zubů pomáhá lépe odstraňovat zabarvení zubů, které vzniká konzumací tmavších potravin a nápojů (káva, černý čaj, červené víno, červená řepa). Dříve znamenala bělící zubní pasta prakticky totéž, co abrazivní zubní pasta, ale dnes už se bělícího účinku dosahuje přidáním speciálních funkčních enzymů nebo dokonce nižších koncentrací peroxidu. Naopak abrazivní zubní pasta pro kuřáky je stále vhodnou alternativou pro ty, kteří se své neřesti vzdát nechtějí.

Zubní pasta na bělení zubů je skvělým doplňkem domácí péče, pokud jste podstoupili bělení zubů u zubaře, protože dokáže prodloužit trvanlivost tohoto zákroku.

Dětská zubní pasta

Zvláštní kategorii představuje i dětská zubní pasta. Správný výběr v tomto případě zjednodušuje péči o dětské zuby. Používat ji mohou děti již od prvních zoubků a tyto zubní pasty se od běžných liší především nižším obsahem fluoru.

Přírodní zubní pasta

S popularitou přírodní kosmetiky jde ruku v ruce i větší zájem o Přírodní zubní pasty. Přírodní zubní pasta by neměla obsahovat žádné chemické látky působící na naše zdraví, jako jsou pěnotvorná činidla (především SLS), bělidla, zahušťovadla nebo ochucovadla. Většinou můžeme dát také rovnítko mezi pojmy Přírodní zubní pasta a zubní pasta bez fluoru, protože fluorid sodný (NaF) je ve vyšších koncentracích nebezpečný. To splňuje i domácí zubní pasta pro bílé zuby vyrobená z kokosového oleje a jedlé sody.

Zubní gel

Zubní gel a zubní pasta se liší především svou strukturou. Existují ale zubní gely, které se používají jako bezoplachová péče po klasickém vyčištění zubů zubní pastou. Zvláštní místo se pak zaslouží gel na obnažené zubní krčky, který dokáže podstatně zmírnit potíže s citlivými zuby.

Ani ta nejlepší zubní pasta vám ale ke krásným zubům nepomůže, když spolehlivě neovládnete správnou techniku čištění zubů. Věnujte proto pozornost nejen výběru vhodné zubní pasty, ale také dobrého zubního kartáčku.

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích