Jak probíhá dentální hygiena – na co se připravit při první návštěvě

Preventivní návštěvy zubního lékaře jsou pro mnoho z nás nepříjemnou povinností, kterou ale dvakrát ročně povinně absolvujeme. Spousta z nás má tímto starost o své orální zdraví splněnou. Přesto i mnoho zubařů doporučuje návštěvu dentální hygieny. Proč se k dentální hygienistce objednat a na co se připravit?

Čím se zabývá dentální hygiena

Historie oboru dentální hygiena sahá do roku 1913 v USA, v České republice se rozvíjí od roku 1996. Jedná se o nelékařský obor, studuje se 3 roky a absolventi mají titul Dis.

 

To ale nic neříká o tom, čemu konkrétně se dentální hygiena věnuje. Její funkce je především preventivní: zatímco k zubaři chodíme, aby nám zkontrolovat stav chrupu a případně vyléčil nějaké onemocnění (zubní kaz, zánět dásní, paradentóza, atd.), dentální hygienista/-ka se stará, aby k léčbě vůbec nedošlo. Její doménou je především důsledné odstraňování zubního plaku a kamene a případných pigmentů na zubech. V ordinaci dentální hygieny probíhá například i bělení zubů

V neposlední řadě vás dentální hygienistka naučí, jak vypadá správná technika čištění zubů, představí vám všechny pomůcky, které můžete v péči o chrup potřebovat a doporučí ty správné pro konkrétního pacienta. V rámci dentální hygieny např. vyberete i správnou velikost mezizubního kartáčku nebo doporučí kvalitní kartáček.

Dentální hygiena jde ruku v ruce s péčí zubního lékaře, někdy spolu dokonce sdílí jednu ordinaci. “Je vždy lepší, když dentální hygienistka spolupracuje se zubním lékařem a má k dispozici kompletní zdravotní dokumentaci pacienta. Dá se tak lépe plánovat dlouhodobá léčba,” říká v rozhovoru dentální hygienistka Karolína Matějovská.

Jak probíhá ošetření u dentální hygienistky

Před první návštěvou dentální hygieny pociťují mnozí obavy, ale ty jsou neopodstatněné a pramení především ze strachu z neznáma. Na návštěvu dentální hygienistky si vyhraďte přibližně 40 – 60 minut času a v peněžence si připravte přibližně 1500 korun. Jaké péče se vám tedy dostane?

Zhodnocení stavu chrupu a dutiny ústní včetně doporučení, na co si dát pozor,

  • odstranění zubního plaku, zubního kamene a pigmentace,
  • leštění povrchu zubů,
  • doporučení vhodné péče včetně pomůcek – nejlepší zubní kartáček, správnou velikost mezizubního kartáčku, správnou techniku čištění zubů atd.,
  • pokud má klient zájem, provádí se také pískování zubů pomocí metody Air-Flow, kterým se odstraní nežádoucí pigmentace zubů (tedy prakticky bělení zubů).

Návštěva dentální hygieny není jednorázovou záležitostí. Většinou se doporučuje navštěvovat ordinaci dvakrát ročně, někomu stačí chodit jednou za rok, někdo bude chodit raději častěji.

Můžete si také zaobstarat domů speciální dentální čistič zubů, jenž odstraňuje zubní plak, zubní kámen, skvrny, a díky odstranění zubního kamene ze zubů zabraňuje onemocnění dásní. A neměli bychom zapomínat ani na děti. I pro dětské zuby je přibližně od 4 let návštěva dentální hygienistky vhodná, může dokonce pomoci s obavami z návštěvy zubní ordinace.

Sada kartáčků miDent

To nejlepší pro zdravé zuby
.
Revoluční kartáček se silou 18 640 mikrovláken pro dokonalé vyčištění i citlivých zubů.

Kartáčky miDent
pro dokonalý úsměv

Unikátní kartáček se silou 18 640 mikrovláken, který je díky hustému osázení čistící hlavy, jedním z nejprofesionálnějších kartáčků na trhu.

Moderní péče o zuby a dásně

Nenechte si ujít články ze světa stomatologie a tipy na účinnou péči o zuby. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož součástí jsou i výjimečné akce a slevové kupóny.

nebo nás sledujte na sociálních sítích